معرفی وبلاگ
رویایی ترین کشور جهان به نظر من ایران می باشد که هر خارجی رویای امدن به ایران را دارد............ نویسنده وبلاگ : میلاد اکاتی
صفحه ها
دسته
دوستان
گالري اختصاصي ايران رويايي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 3307
تعداد نظرات : 83
خرگوش

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 بازارچه بيدخت

بيدخت شهري كوچك در 5 كيلومتري گناباد مي باشد و نام آن نشانگر قدمت ديرين آن است. بازار بيدخت يكي از بناهاي با ارزش و در نوع خود بي نظير و همچنين داراي معماري زيبايي است. بازارچه مذكور داراي راسته و بدون سقف مي باشد. بازارچه داراي حوض انبار و حمام مي باشد مصالح بكار رفته آجر با ملات كاهگل مي باشد دهانه مغازه ها داراي تاق آهنگ و پيشاني مي باشد. اين بازار هنوز مورد استفاده قرار مي گيرد و مي تواند به عنوان بازار سنتي و صنايع دستي منطقه مورد استفاده قرار گيرد.

 

 
دسته ها : گناباد
يکشنبه 1390/8/22 6:39 بعد از ظهر
مسجد جامع قوژد
روستاي قوژد و مسجد جامع آن به فاصله 10 كيلومتري از شهر گناباد واقع است. بناي مسجد شامل ايواني بزرگ است كه در سمت قبله آن قرار دارد و پوشش آن نيز با شيوه اي هنرمندانه به صورت جناغي اجرا شده است. محراب بر ديوان انتهايي ايوان به صورت فرورفتگي در ديوار با تزئينات ظريفي از مقرنس و كاربندي گچي تعبيه شده است. از فضاهاي ديگر اين بنا شبستان آن با پايه هاي خشتي و گلي است كه طاق هاي جناغي و كوتاه ايجاد پوششي بر روي بنا را ممكن نموده است. تزئينات مسجد جامع قوژد منحصر به آجرهاي خفته راسته و اشكال لوزي عمودي متصل به هم است. به لحاظ ساختار معماري اين بنا متعلق به قرن سيزدهم هجري است.

 

دسته ها : گناباد
يکشنبه 1390/8/22 6:38 بعد از ظهر

 مشاغل سنتي شهرستان گناباد

در شهرستان گناباد مانند ديگر شهرستان هاي استان خراسان رضوي مشاغل سنتي كماكان از رواج نسبي برخوردارند. مهمترين شغل سنتي اين ناحيه سفالگري در ناحيه مند است كه در كنار سفال ميبد يزد و لالجين همدان شهرت به سزايي دارد. از ديگر مشاغل سنتي در شهرستان گناباد مي توان از آهنگري، بافت زيراندازهاي نواحي كويري، فروش فرآورده هاي دامي كه به شيوه هاي سنتي تهيه شده اند، نجاري و خراطي، حلاجي و ... ياد كرد.
  

دسته ها : گناباد
يکشنبه 1390/8/22 6:36 بعد از ظهر

مزرعه زعفران

مهمترين بازار گناباد كه مسافران مي توانند در آن سوغات اين شهرستان را ابتياع كنند بازار يا بازارچه ي زعفران ناميده مي شود كه در مركز شهر واقع شده است . در اين بازار مهمترين فرآورده هاي گياهي شهرستان گناباد يعني زعفران به فروش مي رسد . همچنين در اين بازار فراورده هاي دامي و لبني همچون كشك ، قره قروت ، ماست محلي و خشكبار ، زيره و زرشك به فروش مي رسد .

 

دسته ها : گناباد
يکشنبه 1390/8/22 6:36 بعد از ظهر

در ميان صنايع دستي شهرستان گناباد سفال سازي«مند» از اعتبار و پيشينه اي باستانيبرخوردار است.بررسي ها و مطالعات باستان شناسي حكايت از ان دارد كه اين هنر حداقلاز هزاره سوم قبل از ميلاد در منطقه رواج داشته است. از انواع سفالهايي كه در اينمكان ساخته مي شود بايد به «بدل چيني» و « سفال رسي» اشاره نمود كه در طرحها واشكال مختلف و با تزئينات متنوع به بازار عرضه مي شود.مهمترين مشخصه سفال « مند» عناصر تزئيني برگرفته از طبيعت است. اين عناصر كه در چهار گروهانساني،حيواني,گياهي و هندسي جاي مي گيرد،به ظاهر نقشها و خطوط ساده اي مي باشند كهبر حضور آيين ها و باورهاي كهن ايراني در خاستگاه اوليه آن گواهي مي دهند. از جمله « نقش ماهي» كه بدنه اكثر ظرفهاي «مند» را زينت داده و جايگاه والايي در روايات اسطوره اي دارد.اكثر سفالهاي اين ناحيه با رنگ هاي متنوعي چون آبي،سبز،قرمز وزرد به بازارهاي فروش عرضه مي شوند.

 

دسته ها : گناباد
يکشنبه 1390/8/22 6:36 بعد از ظهر
X