معرفی وبلاگ
رویایی ترین کشور جهان به نظر من ایران می باشد که هر خارجی رویای امدن به ایران را دارد............ نویسنده وبلاگ : میلاد اکاتی
صفحه ها
دسته
گالري اختصاصي ايران رويايي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2381584
تعداد نوشته ها : 785
تعداد نظرات : 32
خرگوش

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

بقعه امامزاده محمد: در مركز شهر ابهر و بالاتر از مسجد نور است. شجره وي نيز به امام حسن مجتبي است.
 

بقعه امامزاده ابراهيم: در جنوب ابهر، بقعه از خشت و گل ساخته شده و كوچك است.
 

امامزاده اسماعيل:در جاده ترانزيتي ابهر- تاكستان كه نسبت وي به حضرت علي بن ابيطالب مي رسد.


امامزاده يحيي: با بقعه اي با ازاره سنگ تراش قرمز رنگ و ديوار هاي آجري ساده در صائين قلعه زنجان، ازآثار قرن7 يا 8 هجري كه منبت كاري هاي ان منحصر به فرد است.


بقعه قيدار بني: در يكي از كوچه هاي شهر خدابنده، در ميان يك حياط وسيع بقعه آجري زيبايي قرار گرفته كه به حضرت قيدار بن اسماعيل بن ابراهيم (ع) - يكي از پيامبران بني اسراييل - تعلق دارد. بناي ساختمان اين بقعه در قرن هشتم (سال 719هجري قمري) در دوره ايلخانان ساخته شده و گنبد آن از نوع زنگوله اي است. در ضلع جنوبى اين بقعه و در كنار در ورودى، دو برج ديده مى شود كه بر يك پايه ساخته شده اند و زنجيرعدالت جهت دادخواهى مردم از آن آويزان است. بناي بقعه بر روي سه رديف سنگ سبز تراشيده و با آجر ساخته شده و تركيب كلي آن از دو چهار تاقي به هم چسبيده تشكيل شده است. با توجه به سبك گچبري ها و مفهوم تصويرهاي تزييني بنا، به نظر مي رسد كه تزيينات بقعه مربوط به دوره صفويه و قرن يازدهم هجري قمري باشد. بقعه قيدار نبي نزد مردم از اهميت و احترام زيادي برخوردار است. در جوار اين بقعه حسينيه بسيار بزرگي ساخته شده كه مردم جشن ها و عزاداري هاي مذهبي خود را در آن جا برقرار مي كنند. دورتادور حياط، حجره‌هاي كوچكي نيز براي طلاب علوم ديني ساخته شده است.

 
بقعه امامزاده سيد ابراهيم: بقعه امامزاده سيد ابراهيم يكي از بقعه هاي معتبر شهر زنجان است كه در بازار اصلي شهر زنجان واقع شده و مورد علاقه و احترام فراوان اهالي زنجان است. پژوهشگران و علما درباره شجره اين امامزاده اختلاف نظر دارند. برخي از آن ها ايشان را از نوادگان امام موسي بن جعفر(ع) و برخي ديگر وي را از نوادگان حضرت امام علي (ع) مي دانند. بناي امامزاده در ابتداي ساخت به سبك چهار طاقي با پوشش گنبدي بوده است ولي در اين بقعه در سال هاي گذشته منطبق بر بناي قديمي نوسازي شده و در حال حاضر گنبد آن از نوع تك پوششه بوده و به وسيله چهارگوشواره بر جرزها استوار شده است. در حد فاصل گوشواره ها و گنبد نيز هشت نورگير كار گذاشته شده است. تزيينات داخل گنبد گره سازي و مقرنس كاري بوده و سوره مباركه جمعه به خط ثلث بر آن نقش بسته است. ضريح نصب شده بر روي مزار از صنايع اصفهان است كه در سال 1358 به اين مكان آورده شده و بر روي اين مزار نصب شده است. سر در ورودي سمت شمالي و مناره هاي دو طرف آن را مي توان قديمي ترين قسمت اين بقعه به حساب آورد.

دسته ها : زنجان
يکشنبه 1390/9/20 7:40 بعد از ظهر

آرامگاه ارغون خان: آرامگاه ارغون خان و بلنان خاتون بزرگ، در نزديكي روستاي ارغون و حد فاصل شهرهاي سجاس و قيدار واقع شده است. به استناد متون تاريخي، ارغون خان در قرن هفتم (سال 690 هجري قمري) فوت كرده و درحوالي سجاس دفن شده است.  اين آرامگاه در دامنه تپه ماهورهايي كه به كوه قيدار منتهي مي شوند ، قرار گرفته است

دسته ها : زنجان
يکشنبه 1390/9/20 7:40 بعد از ظهر

پير سقا: پير سقا يكي از قطب‌هاي صوفيه و در زمره عرفا بوده است و احتمال مي رود كه كلمه پير يكي از عناوين صوفيه باشد. بناي تاريخي آرامگاه پير سقا در روستاي پير سقا و به قولي پير زاغه در 30 كيلومتري سمت باختري شهر ابهر قرار گرفته است. فرم بنا و نحوه ساخت آن حكايت از ساخت اين بنا در دوره صفويه دارد. بناي آرامگاه پير سقا ابتدا مشرف به يك واحد هشتي است كه 90/2 مترعرض و 87/1 متر عمق دارد.
 

دسته ها : زنجان
يکشنبه 1390/9/20 7:39 بعد از ظهر

آرامگاه ميرزا ابوالقاسم
در منتهي‌اليه سمت غربي شهر قديمي زنجان، آرامگاهي موسوم به مقبره ميرزا قرار دارد. «ادوارد براون»  صاحب آرامگاه را ميرزا ابوالقاسم مجتهد نام برده است. او يكي از روحانيون طراز اول عصر ناصري در شهر زنجان بود و در قلع و قمع عوامل «ملا محمد علي باب» نقش به سزايي داشت. در اين آرامگاه حداقل دو شخصيت مذهبي مدفون است. «آيت‌الله محمد كاظم» پدر ميرزا و «ميرزا ابوالقاسم مجتهد» متوفي به سال 1292 هـ .ق بناي آرامگاه از دو قسمت تشكيل شده است. قسمت نخست ايوان ورودي و اتاق‌هاي جانبي آن و قسمت دوم شبستان آرامگاه است. سقف ايوان با قوس‌هاي پنج و هفت تند مزين شده است و در بالاي آن پوشش آجري ديده مي‌شود. در طرفين اين ايوان دو ستون نماي چسبيده به آن تعبيه شده است. اتاق‌هاي ايوان دو طبقه است و از سمت جنوبي راه پله‌اي دارد كه به پشت‌بام منتهي مي‌شود. قسمت دوم كه محل اصلي آرامگاه است، پشت سر ايوان احداث شده است و سقف شبستان را گنبدي با ساقة نسبتاً بلند پوشش مي‌دهد. ارتفاع ساقه گنبد زياد و نسبت به ارتفاع عرقچين نامتناسب است. روشنايي شبستان از طريق شباك‌هاي ساقه گنبد تأمين مي‌شود. بنا از آجر و تقريباً بدون تزيينات است. آرامگاه ميرزا در وسط محوطه‌اي كه دور تا دور آن ديوار دارد، قرار گرفته است. در مدخل اين محوطه سازه‌اي شبيه به مناره ايجاد شده است. اين مناره آجري ابتدا هشت ضلعي و سپس به دايره تبديل مي‌شود و در قسمت انتها با مقرنس‌هاي آجري نسبتاً زيبا مزين شده است

دسته ها : زنجان
يکشنبه 1390/9/20 7:37 بعد از ظهر

آرامگاه سيد محمد مجتهد
آرامگاه مرحوم سيد محمد مجتهد در اواسط خيابان نواب صفوي و در حدفاصل بازار پايين و قبرستان پايين شهر زنجان قرار دارد. سيد محمد مجتهد (متوفي به سال 1369 هـ .ق) در زمان فتحعلي‌شاه قاجار و به دستور «عبدالله ميرزا دارا» حاكم زنجان از قريه «سيردان» طارم به زنجان آورده شد تا در مسجد جامع شهر ضمن اقامه نماز جمعه و جماعت و ترويج دين، حوزه علميه را نيز داير نمايد. آرامگاه به شكل هشت ضلعي و طول اضلاع بزرگ آن 70/5 متر و طول اضلاع كوچك آن 7/3 متر است. در هر يك از اضلاع هشت گانه يك ايوان تعبيه شده است و سقف آن‌ها را قوس‌هاي پنج و هفت تند، پوشش مي‌نمايد. در ضلع شمال غربي، راه پله پشت بام تعبيه شده است. مدخل بنا در جبهه جنوبي است و در ايوان آن پركشي‌هاي زيبايي به عنوان عناصر تزييني اجرا شده است. بر فراز اين بنا گنبدي از نوع دو پوش با ساقه نسبتاً بلند استوار گشته و ساقه آن با واژه «علي (ع)» به خط كوفي معقل مزين شده است. ايوان شرقي با ديوار آجري پوشش يافته و در فضاي ايجاد شده يك قبر ديده مي‌شود. در فضاي شبستان، هفت ايوان تعبيه شده است و چهار پنجره روشنايي آن را تأمين مي‌كند. در قسمت پايين ساقة گنبد يك كتيبه سنگي با خط ثلث بدين مضمون نصب شده است: «عمل استاد مشهدي في شهر ربيع المولود سنه 1288». هم‌چنين بر در چوبي آن قطعه شعري كه احتمالاً ماده تاريخ بنا است، حك شده است.

دسته ها : زنجان
يکشنبه 1390/9/20 7:37 بعد از ظهر
X