معرفی وبلاگ
رویایی ترین کشور جهان به نظر من ایران می باشد که هر خارجی رویای امدن به ایران را دارد............ نویسنده وبلاگ : میلاد اکاتی
صفحه ها
دسته
دوستان
گالري اختصاصي ايران رويايي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 3307
تعداد نظرات : 83
خرگوش

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
دسته ها : گيلان
دوشنبه 1390/9/28 11:29 بعد از ظهر

سابقه خشكبيجار به حدود 800سال پيش بر ميگردد.
در زمان حمله مغول در سال706هجري قمري اين شهر به دست سربازام مغول غارت شد و سلطان اين بخش(سالوك) كه مردي شجاع بوده مجبور به تسليم ميگردد..خشكبيجار-تاريخ

دسته ها : گيلان
سه شنبه 1390/9/22 10:28 بعد از ظهر

 

 

موقعيت جغرافيايي:

با بررسي هاي زمين شناسي ، حدود 15000 سال پيش ، جزيره اي از سطح آب درياي خزر ، سربرآورد كه بعدها به نام انزلي ناميده شد و بعنوان مهمترين بندر سواحل جنوبي درياي خزر و ايران معروف گرديد . اين جزيره براثر فعل و انفعالات جوي و ساير عوامل طبيعي ، به صورت حاليه از دو قسمت انزلي و غازيان  شكل گرفت و كانالي بين اين قسمت ايجاد گرديد، كه آب چهاررودخانه از شرق (سوسر روگا - پيربازار روگا - راست خانه و نهنگ روگا) و يك رودخانه از غرب (شنبه بازار روگا) از طريق آن به دريا وارد ميگردد . بندرانزلي، در منطقه جلگه‌اي و ساحلي  در طول جغرافيائي 49 درجه  و 28 دقيقه و عرض جغرافيائي 37 درجه و 28 دقيقه واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دريا منهاي 26 متر ميباشد.

حدود انزلي  :

از شمال به درياي خزر، از جنوب به تالاب انزلي، از مشرق به خمام و رشت،  از مغرب به منطقه طوالش  مسافت تا خمام 25 و تا رشت 41 و تا تهران 360 كيلو متر ، تا رضوانشهر 22 ، تا هشتپر 72  و تا آستارا 144 كيلومتر ميباشد.

آب و هوا  :

بندرانزلي در منطقه معتدل قراردارد. درجه حرارت آن حداكثر  مطلق 6/35 و حداقل 4/0 . متوسط  حرارت ساليانه 5/16 سانتي گراد است.

درسال حدود 1800 ساعت آفتاب مي‌تابد  كه خرداد و تيـر پر آفتاب ترين ماه ميباشد.

بندرانزلي از لحاظ بارندگي، يكي از پر باران ترين مناطق ميباشد.

مساحت و جمعيت شهرستان انزلي :

    275 كيلومتر با حدود 130 هزار نفر جمعيت در سال 1385 شمسي.

 وجه تسميه انزلي  :

 از ميان تعريف هاي مختلف  كه در بارده واژه «انزلي »  شده  قابل قبول ترين معني «انزل به معني لنگر»  انزلي = لنگرگاه  و «انزل  = انشان»  مي‌باشد  كه كلمه انزلي  تحريف شده  «انزان  - انشان»  به معني گذرگاه  و دروازه  است كه مي بينيم از گذشته نيز انزلي  را دروازه اروپا  و ايران مي ناميدند و در بسياري از نوشته ها هم آمده است  و واژه غازيان  را مي توان جمع بغاز  يعني تنگه  و جمع غازي  به معني جنگجويان دانست  .

قدمت انزلي:

انزلي از نظر تاريخي قدمت زيادي ندارد و در چندين كتاب تاريخي، نام انزلي در 540 سال پيش ، ثبت شده است. متأسفانه روسها بندرانزلي را درسال 1805 ميلادي برابر 1184 شمسي به آتش كشيدند واحتمالاً هرگونه آثاري كه مي توانست قدمت انزلي ومردم آن را روشن نمايد، در آتش بيداد بيگانگان سوخت وبه خاكستر تبديل گرديد .  بدون شك ، اهالي اوليه بندرانزلي را مهاجرين تشكيل داده اند كه از نواحي ساحل جنوبي تالاب انزلي  - نواحي طوالش  و مردم نواحي شرق انزلي به منظور استفاده از پايگاهي براي صيد ماهي  و يا پناهگاهي  جهت فرار از امواج خروشان درياي خزر  و تالاب،  به اين قطعه زمين وارد گرديدند  و شايد اولين كساني بودند كه نخستين كومه ها را برپا داشتند .

بندرانزلي از اوايل صفويه  ( زمانيكه قزوين پايتخت بوده است ) مورد توجه انگليسي ها قرار گرفته  تا بعنوان سرپلي براي عبور ابريشم گيلان كه مركز آن در رشت بوده  به روسيه باشد . همين امر باعث شد كه روس ها و حكومت مركزي ايران نيز به موقعيت بندرانزلي پي ببرند . بندرانزلي، به علت موقعيت خاص جغرافيائي ، بهترين پناهگاه و لنگرگاه براي كشتيهاي تجاري و نزديكترين وامن ترين راه بين ايران و اروپا ، ازطريق روسيه درمسير تجارت و محلي براي تخليه و بارگيري كالاي تجارتي و عبور مسافرين گرديد . چنانكه در زمان نادرشاه ، انزلي پايگاهي جهت بارگيري برنج و ساير مايحتاج قشون نادري كه درقفقاز مي جنگيدند بوده است. در عهد قاجاريه، تردد كشتيها ي بادباني  و بخاري به منظور حمل و نقل كالا خصوصاً حمل نفت كه سابقه اي 200 ساله دارد به اوج خود رسيد  و بندرانزلي به عنوان يكي از مهمترين بنادر سواحل جنوبي درياي خزر درآمد  و پس از تحويل تأسيسات بندري  وسيله شورويها  در سال 1306 خورشيدي  ، دولت ايران به تجهيز اين بندر اقدام وامروزه يكي از بنادر مجهز و مهم ايران محسوب ميگردد .  و از طريق آبراه هاي شوروي  سابق به اروپا ارتباط كشتيراني دارد.

دسته ها : گيلان
سه شنبه 1390/9/22 10:27 بعد از ظهر
[تصوير: karkan.ir_0125.jpg]


كيلومتر ها دور تر از پايتخت شهري هست كه خانه هايش بيشتر از هر جاي ديگر خيس ميشوند. روز هاي بسياري از سال زير باران است و صبح هاي زيادي در مه فرو ميرود. مردم شهر مدام به سقف و ديوار هاي خانه شان رنگهاي شاد ميزنند. اما دوباره فلز ها زنگ ميزنند و باران ، سطح ديوار ها را مي شورد و مي برد.

نياكان مردم شهر بيشتر به صيد ماهيان مي پرداختند و با آدمهاي آنسوي دريا، مراوده مي كردند. از نخستين سالها، سينما و جريده و تلگرام داشتند ، اولين تشكيلات شهرداري ، اولين دبيرستان دخترانه و… جزو افتخاراتي است كه مورخين به احتمال يا اطمينان نوشته اند . آنها هتل هاي زيبا و ساختمان هاي شكيل و پل هاي بزرگ ساخته بودند. در فضاي باز بلوار، اركستر موسيقي مي نواخت و در سينما تاتر شهرداري پيوسته نمايش به روي صحنه مي رفت.
روسها و ارامنه و بازماندگان مهاجرين لهستاني در كنار انزليچي هاي مسلمان ، به خوشي يا سختي روزگار مي گذراندند. خرده فرهنگ ها در هم ادغام مي شدند و فرهنگ مردم شهر را شكل مي دادند. انزلي شبيه جزيره اي است با تمام خصوصياتي كه جزيره ها دارند. از يك سو در آغوش بزرگترين درياچه جهان و از سوي ديگر در كنار بزرگترين تالاب ها ، آرميده است.
مردمش رفتار به خصوص و آرزو هاي بزرگ دارند. كافه هاي فراوان و قايق هاي رنگارنگ دارند. به علم اهميت ميدهند و به سياست كم توجه اند. عاشق ورزش اند و متعصبانه پاي تيمهايشان مي جنگند.
دريا همانقدر كه وسيع و دوست داشتني و زيبا است ، مهيب و بي رحم و پر تلاطم نيز هست . عصاره ي رويارويي صياد و دريا ، هنوز در خلق و خوي انزليچي ها موج ميزند. انزليچي ها كمتر از گيلاني هاي ديگر مي خندند. سخت دل ميدهند و سخت تر دل مي كنند.

دسته ها : گيلان
سه شنبه 1390/9/22 10:27 بعد از ظهر

A Rural House, Somiehsara

در ميان زيبايي‌هاي گيلان ناشناخته ماندن منطقه "صومعه‌سرا" اولين پايگاه مبارزه ميرزا كوچك خان جنگلي و شهر نوادگان امام موسي كاظمي(ع) موجب شده تا اين شهرستان پرجاذبه از ديد مسافران و گردشگران پنهان بماند. اين شهرستان در غرب استان گيلان و حدود ‪ ۲۲‬كيلومتري شهر رشت واقع شده است. به گزارش ايرنا، اين شهرستان با وسعتي حدود ‪ ۶۱۸‬كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر ‪ ۱۳۶‬هزار نفر شامل سه بخش مركزي، تولمات و گوراب زرميخ است. صومعه سرا در قديم يكي از روستاهاي كسماء بشمار مي‌رفته و بنا به‌نوشته‌ها نام صومعه‌سرا ميتواند برگرفته از عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجري ، شيخ عبدالله صومعي باشد. بخش گوراب زرميخ و همچنين دهستان كسما واقع در صومعه سرا از جمله مكان هاي داراي قدمت تاريخي هستند. كسماء يكي از بخش‌هاي صومعه سرا است كه در زمان نهضت جنگل مركز اولين تشكيلات اداري و نظامي مبارزان جنگل به رهبري ميرزا كوچك خان جنگلي بوده است. اين شهرستان به دليل شرايط آب و هوايي مانند ديگر مناطق گيلان از شرايط مطلوبي براي كشاورزي برخوردار است به طوريكه به عنوان دومين شهرستان كشاورزي استان بشمار مي‌رود. موقعيت جغرافيايي اين شهرستان به گونه‌اي است كه از يك طرف به كوههاي تالش و از طرف ديگر به تالاب بين‌المللي انزلي متصل شده است و بيش از ‪۶۰‬ درصد اين تالاب در شهرستان صومعه‌سرا واقع است. يكي از راههاي دسترسي به تالاب بين‌المللي انزلي از طريق شهرستان صومعه سرا و روستاهاي شيخ محله، صوفيانده، سياه درويشان و چند روستاي ديگر است كه ويژگي منحصر به فرد اين راههاي دسترسي به تالاب، بكر و دست نخورده بودن آن است كه موجب پديدار شدن اكوسيستمي خاص با پرندگان زيبا در اين قسمت از تالاب شده است. تالاب صومعه‌سرا خود از چند بخش ديگر به نام‌هاي تالاب سلكه، تالاب سياه كشيم و سرخانكل تشكيل مي‌شود. اين مجموعه از تالاب صومعه‌سرا علاوه براينكه به جهت زيبايي منحصر به فرد است،خود در طول سال و به خصوص در بهار و تابستان پذيراي ميهمانان و محلي مناسب براي ماهيگيري تفريحي نيز مي‌باشد. اگر مسافران از طريق شهرستان رشت قصد دسترسي به تالاب را داشته باشند مي‌توانند از طريق جاده رشت ( پير بازار) به ضيابر و آستارا به اين تالاب دسترسي داشته باشند و از طريق روستاي صوفيانده از تالاب ديدن نمايند و يا يا از طريق روستاي سياه‌درويشان نيز مي‌توانند با قايق براي بازديد از تالاب استفاده كنند.
دسته ها : گيلان
سه شنبه 1390/9/22 10:24 بعد از ظهر
X