ايران رويايي

درباره وبلاگ

رویایی ترین کشور جهان به نظر من ایران می باشد که هر خارجی رویای امدن به ایران را دارد

موضوعات
كرمان (540) گیلان (305) اذربایجان شرقی (185) تاريخ ايران پيش از اسلام (165) خراسان رضوی (158) بوشهر (133) اصفهان (120) استان تهران (115) سيستان وبلوچستان (83) فارس (72) زنجان (65) مشهد مقدس (63) استان ایلام (62) مازندران (61) سمنان (60) گلستان (58) استان خوزستان (55) همدان (46) اذربايجان غربي (46) کرمانشاه (42) قم (40) استان چهارمحال و بختياري (39) اذربايجان شرقي (37) ماسوله (36) استان یزد (36) قزوين (33) هرمزگان (26) خراسان شمالی (26) مساجد اصفهان (24) سیستان (زابل) (22) خراسان جنوبی (21) گناباد (21) گيلان (21) چابهار (20) ايلام (19) استان البرز (18) زاهدان (18) نیشابور (18) سبزوار (17) كردستان (17) اردبيل (17) مركزي (17) اذربایجان غربی (16) خراسان رضوي (16) خراسان رضوي (16) تربت جام (13) عکسهای دیدنی (12) شکار لحظه ها عکس دیدنی (9) جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی (9) لرستان (9) کیش (8) گالري ايران (7) خراسان شمالي (6) دنیای حیوانات (6) مشاهیر کرمانشاه (6) گالري عكس اختصاصي ايران رويايي (6) عكس هاي ديدني از ايران قديم (4) نوشته هاي جالب و خواندني (4) سلامت (3) دانشگاه سیستان و بلوچستان (3) گالري عكس همدان (3) گالری ایران (2) 1 (2) اس ام اس فلسفی (2) IRAN (2) تهران (1) كرمانشاه (1) دانشگاه سيستان و بلوچستان (1) خاطرات در جاده هاي كشور (1) عكس هاي ديدني (0) دانشگاه من (0) بدون موضوع (160)

ايران رويايي

مسجد امام

شنبه 1390/8/28 7:15 بعد از ظهر

اين مسجد يكي از زيباترين بناهاي جهان اسلام است كه در ضلع جنوبي ميدان نقش جهان واقع شده است و به دستور شاه عباس اول صفوي توسط استاد علي اكبر اصفهاني در قرن يازدهم ه.ق و در سال 1020 ه.ق به سبك مساجد چهار ايواني بنا گرديد. ايوان ورودي اين مسجد همراه با دو منار شكوهمند آن بنا به نظر محققين يكي از زيباترين و چشمگيرترين ايوان هايي است كه در ايران بنا شده است و چشم و احساس هر بيننده اي را اغنا مي كند.

 

در جاي جاي اين مسجد برترين خوشنويسان آن عصر همچون عليرضا عباسي، محمدرضا امامي، عبد الباقي تبريزي و محمد صالح ،آياتي از قرآن كريم را بر روي كاشي و بر ديواره هاي اين بنا نقش نموده اند. تمامي سطوح جرزها ، ديواره ها، گنبد، مناره ها و طاق نماهاي داخلي و خارجي مسجد به طرز زيبائي با كاشي هاي هفت رنگ و معرق تزئين يافته اند.
گنبد اين مسجد در عين زيبائي داراي عظمتي وصف ناشدني است ، بگونه اي كه به صورت دوپوش طراحي شده و ارتفاع آن از سطح زمين تا نوك گنبد 52 متر است. در ضلع شرقي اين مسجد مدرسه علميه ناصري قرار دارد كه در دوران ناصرالدين شاه قاجار مرمت شده است و در ضلع غربي، مدرسه علميه سليمانيه قرار دارد كه در دوران شاه سليمان صفوي بنا شده است.

 

مسجد جامع عباسي داراي صحن زيبا و شكوهمندي است كه در مركز آن حوض بسيار بزرگي طراحي شده است.
از ديگر جاذبه هاي اين مسجد مي توان به هفت سنگاب اشاره نمود كه در جاي جاي اين مسجد خودنمائي مي نمايند. همچنين اين مسجد داراي ساعتي آفتابي است كه در ضلع شمالي مدرسه سليمانيه واقع شده و نمايانگر ظهر شرعي در مسجد است.

(0) نظر

درب كوشك

شنبه 1390/8/28 7:13 بعد از ظهر

دركوشك از آثار به جاي مانده از دوران آق قويونلوها در اصفهان بوده و در دوره حكمراني ابوالمعظم رستم بهادر خان از امراي اين سلسله بنا شده است.

بر اساس اطلاعات موجود در كتيبه سردر اين زاويه كه به خط ثلث سفيد معرق بر زمينه كاشي لاجوردي نگاشته شده است، به نظر مي رسد اين بنا داراي گنبدي بوده كه در دوره حكمراني « رستم بهادر خان آق قويونلو » توسط « علي بيك برنا » بر مقبره پدرش بنا گرديده بود. وليكن امروزه اثري از اين گنبد و اين مقبره و مقابر برخي معاريف اصفهان در قرن نهم و دهم هجري كه در اين مكان قرار داشته ، باقي نمانده است. شايان ذكر است سردر زاويه در كوشك در دوران معاصر به طور كامل بازسازي شده و كاشي هاي نفيس سر در پيشين بر سردر جديد نصب گرديده است.

(0) نظر

مسجد جامع نائين

شنبه 1390/8/28 7:11 بعد از ظهر

مسجد جامع نائين از جمله قديمي ترين مساجد ايران است و معماري آن متعلق به قرون اوليه اسلامي است . سردر اصلي اين مسجد در شمال شرقي صحن مسجد واقع شده است و در جنوب شرقي آن نيز در ديگري ايجاد شده است. صحن مركزي مسجد وسعت زيادي ندارد و به شكل چهارضلعي بنا شده است . اين صحن در سه طرف شرقي، جنوبي و غربي خود داراي چهلستون هايي است كه مداخل بلند آنان مشرف به صحن است. نماي داخلي چهلستون ها داراي تزئينات آجري ساده مي باشد وليكن در مرمتهاي دوران بعد بيشتر بخشهاي آنها با گچ ساده پوشيده شده اما نماي اطراف صحن همچنان با آجرهاي ساده ي برجسته تزئين شده به گونه اي تزئينات مسجد جامع نائين شباهت فراواني به سردر مسجد جورجير اصفهان پيدا كرده است.

 ساختمان هاي ضلع شمالي از كف صحن اندكي مرتفع تر است و از ايوان هاي كوچكي تشكيل شده كه داخل آنها با آجرهاي برجسته تزئين شده است. مناره آجري مسجد كه در زاويه جنوب شرقي صحن اصلي واقع شده است ، در حدود 28 متر ارتفاع دارد و ساختار معماري آن تفاوتهاي بسياري با ساختار مناره هاي دوران سلجوقي در اصفهان دارد.
در زير صحن مسجد شبستان وسيعي وجود دارد كه داراي ستون هايي از جنس گل رس طبيعي است كه از نورگيرهايي كه در سقف تعبيه شده است روشنايي آن تامين مي گردد. اين شبستان به منزله سرداب وسيعي بوده كه در ايام تابستان مورد استفاده قرار مي گرفت و داراي دو مدخل ورودي بوده كه به وسيله پله هايي از صحن مسجد جدا مي شود.
محراب اين مسجد در چهلستون جنوبي قرار گرفته و داراي تزئينات گچبري بسيار زيبايي است.

(0) نظر

مسجد امام علي عليه السلام

شنبه 1390/8/28 7:10 بعد از ظهر

بناي تاريخي و ارزشمند" مسجد علي" در حقيقت بنايي است كه ريشه ي سلجوقي دارد و نام بنا در آن عصر" مسجد سلطان سنجر" يا " مسجد سنجريه " بوده است. اين مسجد در خيابان هارونيه و در مجاورت" مقبره ي هارون ولايت " واقع گشته، اين اثر تاريخي ديني به خاطر ويژگي هاي معماري و تزييناتي، از مساجد مهم و در خور توجه اصفهان استَ، وجود مناره ي سلجوقي در كنار اين مسجد به ريشه ي سلجوقي آن قطعيت كامل مي بخشد زيرا مسجدي در دوره ي سلجوقي در اين محل ساخته شده بود كه بعد از ويراني در سال 929(ه. ق)- زمان شاه اسماعيل اول- " ميرزا شاه حسين وزير "،مسجد كنوني را جايگزين آن كرده است.در حال حاضر غير ازمناره كه در بطن  مسجد علي قرار گرفته، هيچ اثري از بناي دوره سلجوقي مشهود نيست. پيشرودلاواله و شاردن كه در سال 1619 و 1666 ميلادي در اصفهان بوده اند، اين مناره را به مقبره ي هارون ولايت منسوب داشته اند.

بناي كنوني مسجد با نقشه ي چهار ايواني ساخته شده و داراي سردر، صحن، ايوان، گنبدخانه و شبستان تابستاني و زمستاني است كه با تزيينات زيبا كاشي معرق، مقرنس كاري و كتيبه هاي تاريخي مزين شده اند.
سردر ورودي مسجد در ضلع غربي آن داراي كاشيكاري معرق نفيس و كتيبه ي تاريخي است. كتيبه ي مزبور به خط ثلث با كاشي معرق سفيد بر زمينه ي آبي، متضمن نام پادشاه وقت و باني ساختمان و سال اتمام ساختمان-929(ه. ق)- و به خط" شمس الدين تبريزي" است. رديف اول اين كتيبه، قرآني و به خط ثلث حنايي رنگ است. بقيه ي سطوح سر در با كاشيكاري معقلي و خطوط بنايي تزيين و نماسازي شده است. در سال 1323 شمسي، اين ورودي تعمير و اشعاري به خط نستعليق سفيد بر زمينه ي كاشي لاجوردي بر آن نوشته مي شود. صحن مسجد، مربع مستطيل و در وسط داراي يك حوض و در چهار ضلع چهار ايوان است كه ايوان جنوبي از ديگر ايوان ها وسيع تر است و در پشت آن، شبستان گنبددار قرار گرفته است. گنبد اين مسجد با ساقه ي بلند از بيرون با كاشيكاري پوشش يافته و از درون داراي مقرنس هاي گچي است. سطوح داخلي گنبدخانه با درگاه ها و طاق هايي به صورت دو طبقه نماسازي شده در پاكار گنبد، كتيبه اي سرتا سري متضمن آيات قرآني و تاريخ 929(ه. ق) كاشيكاري شده ست.

در زير گنبدخانه و ايوان جنوبي، شبستان زمستاني مسجد، كمي پايين تر از سطح مسجد را به شبستان زيرين متصل مي كندف لوح سنگي نصب شده كه به خط نستعليق برجسته، اشعاري بر آن حجاري شده است. در ايوان شرقي مسجد نيز لوح سنگي نصب شده كه كتيبه ي آن حاكي از اقدام " ملك اصلان بيك افشار ارشلو " مبني بر وقف آبي از شهر" جرجي كان " به مسجد علي به تاريخ 974(ه. ق) در ضلع شمالي مسجد و بر جرز غربي ايوان، لوحي از سنگ مرمر نصب شده كه بر آن به خط نستعليق، اشعار و عباراتي نوشته اند كه بر اساس متن عبارات، " محمد معصوم الحسين" كه ازهند به رسالت نزد شاه عباس اول اعزام شده بود، پس از مرخص شده از حضور شاه به اصفهان آمده و اين اشعار را به تاريخ 1013(ه.ق) نقش كرده است.
اين بنا به شماره 96 به تاريخ 15/10/1310 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

(0) نظر
X