معرفی وبلاگ
رویایی ترین کشور جهان به نظر من ایران می باشد که هر خارجی رویای امدن به ایران را دارد............ نویسنده وبلاگ : میلاد اکاتی
صفحه ها
دسته
دوستان
گالري اختصاصي ايران رويايي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 3307
تعداد نظرات : 83
خرگوش

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
مسجد خانه نور

در حدود 3 كيلومتري جنوب روستاي (بزد) مسجد كوچكي با ديوارهاي سنگي و گلي مشاهده مي شود كه به (مسجد خانه نور) شهرت دارد. اين مسجد اگر چه ارزش معماري چنداني ندارد اما مكاني بوده كه در نزد شيخ احمد جام از اهميت و اعتبار خاصي برخوردار بوده است. اين اثر معماري با زير بنايي محدود داراي پوشش مسقف با استفاده از تيرهاي چوبي است. رويه ديوار گچ اندود بوده و فاقد هر گونه تزئين است.در گوشه اي از بنا حفره اي با در كوچك تعبيه شده كه آن را چله خانه شيخ مي دانند. به فاصله 200 متري ضلع جنوبي مسجد چشمه جوشاني به نام (نور) واقع است كه آب آن وارد حوض زيباي سر پوشيده اي مي شود و به احتمال بسيار سقايه مسجد نور بوده اما اكنون به صورت نيمه ويران است.

دسته ها : تربت جام
يکشنبه 1390/8/22 6:53 بعد از ظهر
ساير مناطق ييلاقي
از ديگر مناطق ييلاقي تربت جام مي توان از روستاي سمر غاوه با آبشارهاي كوچك و دامنه سرسبز در 25 كيلومتري غرب تربت جام،روستاي ابدال آباد با باغات ميوه گسترده در 40 كيلومتري غرب تربت جام و روستاي بزد و در غرب و علياي صالح آباد كه در جوار مزار افغانستان قرار دارد نام برد. منطقه خوش آخوند اين سرزمين در فاصله ي 68 كيلومتري شمال تربت جام قرار دارد و داراي كوهستانهاي سر سبز و گياهان دارويي متنوعي هست.منطقه خوش آخوند ناحيه اي ييلاقي است كه عشاير كوچ رو فصولي از سال را در آن جا مي گذرانند. در اين ناحيه ي شكار گاهي حيوانات وحشي مختلفي نظير كبك ،تيهو،كل ، بز كوهي و گرگ زندگي مي كنند.

موسيقي مقامي و حركات موزون آييني تربت جام

سرزمين تربت جام يكي از مهم ترين مناطقي است كه در آن موسيقي مقامي ميان مردم از رواج چشمگيري برخوردار است و هنرمندان بنامي را در اين زمينه به دنياي هنر معرفي نموده است. موسيقي تربت جام در گذشته بيش از 300 مقام داشته كه امروزه بالغ بر 50 مقام از آن همه باقي مانده است مقام هاي الله مدد، كبك زري و نوايي از آن جمله اند در نواختن اين موسيقي از سازهايي مانند: دوتار،دايره و ... استفاده مي شود. همچنين از ميان رقص هاي آئيني معروف در تربت جام مي توان به رقص اپر و مراسم تمناي باران اشاره نمود.

دسته ها : تربت جام
يکشنبه 1390/8/22 6:52 بعد از ظهر
شهر تاريخي بوژگان

در ابتداي ورود به محوطه شهر قديم بوزجان در ضلع شمال شرقي و در ميان قبرستان قديمي بر روي تپه اي كم ارتفاع بناي آجري مقبره شيخ ابوذر بوزجاني واقع شده است. ابو الوفا محمدبن يحيي بن اسماعيل بن عباس بوزجاني،رياضي دان مشهور ايراني بود كه در سال 329ه.ق در شهر بوزجان پا به عرصه جهان گذاشت و بعد از طي دوره هاي علمي رهسپار بغداد شد و در رصدخانه آن شهر به مطالعه و تحقيق پرداخت. آرامگاه فعلي اين عالم بزرگ مشتمل بر ايوان ورودي و فضاي داخلي ساده اي است كه در دوره قاجار بنياد گرفته است.

دسته ها : تربت جام
يکشنبه 1390/8/22 6:50 بعد از ظهر

رباط جام

رباط جام در سمت جنوبي خيابان كوثري شهر تربت جام قرار دارد كه به صورت يك بناي چهار ايواني ايجاد شده است. در حال حاضر ورودي آن به سمت شمال باز مي شود اما به احتمال بسيار درگاه جديد در آن تعبيه شده است. فضاي ورودي رباط به يك هشتي منتهي مي شود و ايوان هاي شمالي و جنوبي آن در ادامه به فضايي وسيع مي رسد كه اين نقاط به كمك پايه هاي آجري به چشمه تاق ها تبديل شده اند. همچنين فضاي داخلي بنا شامل ايوانچه هايي است كه هر يك به حجره اي منتهي مي شود. نماي بيروني رباط علاوه بر ديوار اصلي بنا داراي سه برج است. از بخش هاي مهم اين بنا فضاي شاه نشين آن است كه در بخش فوقاني هشتي ورودي غربي با پوشش گنبد عرقچين و با تزئينات كاربندي احداث شده است.با توجه به سبك معماري بنا مي توان آن را از جمله آثار معماري بر جا مانده از دوران تيموريان دانست.

دسته ها : تربت جام
يکشنبه 1390/8/22 6:49 بعد از ظهر

پلنگ آبه

ناحيه كوهستاني پلنگ آبه در 20 كيلومتري جنوب تربت جام و به موازات روستاي بزد در فاصله 5 كيلومتري آن واقع شده است. اين ناحيه مصفا داراي چشمه هاي آب معدني است كه خواص دارويي و درماني ويژه اي دارند. دامنه هاي پلنگ آبه در بهار يكپارچه سر سبز و خرم است و مناظر دل انگيز و چشم اندازي زيبا را در برابر گردشگران به تماشا مي گذارند.

دسته ها : تربت جام
يکشنبه 1390/8/22 6:48 بعد از ظهر
X