معرفی وبلاگ
رویایی ترین کشور جهان به نظر من ایران می باشد که هر خارجی رویای امدن به ایران را دارد............ نویسنده وبلاگ : میلاد اکاتی
صفحه ها
دسته
دوستان
گالري اختصاصي ايران رويايي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 3307
تعداد نظرات : 83
خرگوش

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
منطقه شكار ممنوع پروند

اين محدوده با وسعت 16900 هكتار در جنب غربي روستاي پروند شهرستان سبزوار واقع است. چهره طبيعي اين منطقه بصورت كوهستاني، تپه ماهوري و داراي آب و هواي خشك مي باشد. گونه هاي گياهي منطقه شامل تاخ، بنه، گون، گز، بادام كوهي، اسكنبيل، اتريپلكس، قيچ و … و حيات وحش آن شامل قوچ، ميش، كل، بز، آهو و انواع پرندگان است .

دسته ها : سبزوار
شنبه 1390/8/21 11:23 بعد از ظهر

پناهگاه حيات وحش شير احمد

اين منطقه با مساحت تقريبي 22629 هكتار در 5 كيلومتري جنوب سبزوار قرار دارد و بيش از اين به عنوان منطقه شكار ممنوع اعلام گرديده بود كه در تاريخ 21/3/81 به پناهگاهي براي حيات وحش رسميت يافت. از نظر سيماي طبيعي اين پناهگاه دشتي- كوير و تپه ماهوري است و از جمله پوشش گياهي آن تاخ، گز، درمنه، اسپند، خارشتر، اتريپلكس، اسكنبيل و حيات وحش شاخص آن آهو مي باشد . اين منطقه اخيراٌ به تفرج گاهي جهت بازديد عموم تبديل شده است .

دسته ها : سبزوار
شنبه 1390/8/21 11:21 بعد از ظهر

سوغات و بازارهاي سنتي

  هنوز در گوشه و كنار سبزوار مي توان مراكز توليد صنايع دستي و مشاغل سنتي روبرو شد. بازارهايي كه همانند ساليان گذشته در آن استاد كاران به كار مشغولند. از جمله اين مشاغل سنتي در شهرستان سبزوار مي توان به آهنگري، خراطي نمدمالي و نخ تابي اشاره نمود. مهمترين سوغات سبزوار كلوچه سبزواري است كه در ميان مردم محلي و گردشگران طرفداران بسياري دارد .

دسته ها : سبزوار
شنبه 1390/8/21 11:21 بعد از ظهر

صنايع دستي

رايج ترين و پر رونق ترين هنر سنتي شهرستان هنر قاليبافي است كه در شهر و روستا رواج دارد اما اين هنر هم مثل ديگر هنرهاي سنتي رو به زوال است. در حال حاضر قاليبافان سبزواري از طرح هاي مشهدي، تبريزي و كاشاني استفاده مي كنند كه تعداد آن 22 طرح است. در روستاي جوين نيز طرح هاي بلوچي و كردي بيشتر توسط بانوان بافته مي شود. طرح ها و نقشه هاي قالي سبزوار مثل ديگر شهرها و روستاي خراسان شاد و اصيل و زيباست و در صورت توجه و عنايت بيشتر مي توان علاوه بر پاسداري از فرهنگ اصيل و هنرهاي سنتي، منبع اقتصادي مهمي نيز باشد .

دسته ها : سبزوار
شنبه 1390/8/21 11:19 بعد از ظهر

هنرهاي سنتي

در شهرستان سبزوار هنرهاي سنتي چه بسا به لحاظ تفنن و چه جهت رفع نيازهاي روزمره در گذشته رواج كامل داشته و محصولات هنري در بازارهاي پر رونق عرضه مي شده است اما امروزه از آن خلاقيت ها و ابداعات و ابتكارات چندان خبري نيست و در معدود كارگاه ها، گيوه دوزي، نمد مالي، مسگري، سفالگري، خراطي و سبدبافي به گونه اي محدود رواج دارد صرفاٌ براي تامين بخش بسيار ناچيزي از نياز روستاييان مي باشد و چندان هم با معيارها و مصداق هنرهاي سنتي شهرستان تناسب ندارد. در اين شهرستان 45 رشته از هنرهاي سنتي فعاليت دارند.

 

دسته ها : سبزوار
شنبه 1390/8/21 11:19 بعد از ظهر
X