معرفی وبلاگ
رویایی ترین کشور جهان به نظر من ایران می باشد که هر خارجی رویای امدن به ایران را دارد............ نویسنده وبلاگ : میلاد اکاتی
صفحه ها
دسته
گالري اختصاصي ايران رويايي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2381542
تعداد نوشته ها : 785
تعداد نظرات : 32
خرگوش

Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

مصلي طرق

مصلي تاريخي طرق در جنوب شرقي مشهد در ميان روستائي به همين نام واقع شده است. اين بنا مشتمل بر ايوان مرتفع، ايوانچه هايي بر طرفين ، محراب و اتاق هاي گوشوار است.تزيينات بنا منحصر به كتيبه خط ثلث ، قاب ها و كاربندهاي گچي بر سقف ايوان مي باشد . اين بنا در سال 837 هـ . ق بنيان گرديده است

دسته ها : مشهد مقدس
شنبه 1390/8/21 11:3 بعد از ظهر

كتيبه خان تاشي

در 35 كيلومتري جاده مشهد به سوي كلات پس از طي ده كيلومتر در امتداد روستا و دره كارده ، سنگ نوشته اي موسوم به خان تاشي قرار دارد كه نام آن واژه اي تركي به معناي سنگ خان و داراي ده سطر به طول يك متر است . مضمون اين كتيبه اشاره به عزيمت شيبك خان ازبك در سال 916 هـ . ق به حدود توس دارد.

دسته ها : مشهد مقدس
شنبه 1390/8/21 11:2 بعد از ظهر

رباط طرق

اين رباط دو ايواني در ابتداي جاده مشهد - نيشابور قرار دارد و شامل دو كاروانسرا متعلق به عهده صفويه و قاجاريه مي باشد . اهميت اين رباط از آن جهت است كه عموماً به عنوان آخرين منزل شهر مشهد پس از تپه سلام و محل وداع يا استقبال از مسافران محسوب مي شده است.

 

دسته ها : مشهد مقدس
شنبه 1390/8/21 11:1 بعد از ظهر

ميل اخنگان

اين بناي آجري در 22 كيلومتري شمال مشهد و در روستايي به همين نام واقع شده است . طرح معماري ميل اخنگان، برج مقبره اي هشت ضلعي است كه به دوره تيموري و قرن نهم هجري منتسب مي باشد . گنبد مخروطي شكل و آجركاريهاي اين ميل تاريخي بسيار هنرمندانه است. به اعتقاد برخي از صاحب نظران و پژوهشگران اين بنا مقبره يك بانو از منتسبين به حكمرانان تيموري است.

 

دسته ها : مشهد مقدس
شنبه 1390/8/21 10:59 بعد از ظهر

مقبره پير پالان دوز

اين مقبره متعلق به محمد عارف عباسي از عرفاي بزرگ قرن دهم هـ . ق است و در شمال شرقي مجموعه حرم مطهر رضوي در ابتداي خروجي زيرگذر خيابان نواب صثفوي قرار دارد . بناي مزبور چهار ضلعي بوده و داراي گنبدي پيازي شكل و ايوان آجري زيبايي است . در داخل بقعه و برنماي سقف ها بقاياي نقاشي هايي از دوران صفويه وجود دارد . اين بنا با كاشي هاي ساده فيروزه اي تزيين شده و تاريخ بنيان آن به سال 985 هـ . ق باز مي گردد. اخيراً رواق ها و ايوان ورودي و صحن نيز به اين آرامگاه افزوده شده است.

دسته ها : مشهد مقدس
شنبه 1390/8/21 10:52 بعد از ظهر
X